IP-ul dumneavoastră: 54.162.239.233
Server Time: 2018-09-25 03:42:26

Informați utile despre Cununie

1. Ce este Cununia? Cununia este Taina prin care un barbat si o femeie se unesc in fata lui Dumnezeu, formand o familie crestina si priminad Binecuvantarea lui Dumnezeu pentru a incepe o viata noua.

2. Cine sunt primitorii? Primitorii Sfintei taine a Cununiei sunt un barbat si o femeie, care sunt crestini ortodocsi si intre care nu exista grade de rudenie trupeasca(<7) si nu sunt nici  rude spirituale.

3.Ce trebuie adus la Biserica? La Biserica trebuie aduse urmatoarele lucruri: verighete, o sticla de vin rosu, un colac, o batista cu care se va lega mainile mirilor, un prosop mare, pe care vor sta mirii, ca simbol al unitati, doua lumanari pentru nasi.

4.Cine pot fi nasi? Nasi pot fi o familie de tineri crestin-ortodocsi, cununati.

5.Cate cununii exista? Biserica Ortodoxa recunaste o singura Taina, cares e savarseste tinerilor care nu au mai fost casatoriti si doua Cununii:a doua si a treia, care se fac, de regula vaduvilor sau, mai nou si celor divortati. A patra nunta este considerata faradelege.

6.Exista si alte cununii? Da. De fapt, este impropriu zis cununii, sunt mai degraba rugaciuni de multumire care se fac dupa un anumit numar de an de convietuire. Astfel avem Cununia de Argint(la 25 de ani), Cununia de Aur(la 50 de ani), Cununia de Diamant(75 de ani).

7.Ce este logodna?Logodna este slujba care se oficiaza inaintea Tainei Nuntii. Logodna reprezinta o promisiune, o fagaduinta. Logodna nu tine loc de Taina Cununiei! In practica Bisericii, logodna se face cu 15 minute inaintea Tainei Cununiei.